08/09 Eylül Hep Yemeli 1 Gece Kalmalı Uçaklı Herşey Dahil Gaziantep Gurme Turu


Çift Kişilik Odada
Kişibaşı
Üç Kişilik Odada
Kişibaşı
Tek Kişilik
Oda
Çocuk
3-6 Yaş 7-12 Yaş
840.TL 800.TL 900.TL 300.TL 590.TL

 

Dahil Hizmetler Dahil Olmayan Hizmetler

Bursa-Havaalanı Geliş Gidiş Transfer
Uçak Bileti
5* Otelde Yarım Pansiyon Konaklama
Müze Ören Yeri ve Rehberlik Ücretleri
Tüm Set Yemekler 3 er Sabah- Öğle-Akşam +Baklava + Katmer
Çevre Gezileri
Halfeti Tekne Turu
Rehberlik Hizmetleri
Zorunlu Seyahat Sigortası
 

Kişisel Harcamalar
Tüm Yemeklerde Alınan İçecekler
Extra Olarak belirtilen tüm geziler, etkinlikler ve faaliyetler
Extra Yiyecekler
 

 

Tur Programı

1. Gün: GAZİANTEP - GAZAİNTEP MOZAİK MÜZESİ – GAZİANTEP KALESİ – EMİNE GÖĞÜŞ MUTFAK MÜZESİ - TÜTÜNCÜ HANI – KASTELLER – BAKIRCILAR – BAHARATÇILAR – FISTIKÇILAR ÇARŞISI – ALMACILAR ÇARŞISI – TAHMİS KAHVESİ


Sabah 06:00’da Sabiha Gökçen Hava alanında buluşuyoruz. Anadolujet 07:10 tarifeli seferi ile Gaziantep’e varıyoruz. Kontrollerin ardından bizi bekleyen servisimizle havaalanından ayrılıyoruz. Orkide Pastanesi’nde kahvaltımızı yapıyoruz. Kahvaltı ardından, sular altında kalan Zeugma antik kentinden ele geçen muhteşem taban ve duvar mozaiklerini görebileceğimiz, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi gezimizi gerçekleştiriyoruz. İçinde yer alan eserleri açısından dünyanın önemli müzeleri arasında bulunan, bu muhteşem müzeyi gezdikten sonra, Kurtuluş mücadelesi esnasında ünlü Antep savunmasının gerçekleştirildiği Gaziantep Kalesi'ne ulaşıyoruz. Kale gezimiz sonrasında, 1904 yılında yapılmış, Gaziantep mutfağında kullanılan araç ve gereçlerin teşhir edildiği ve unutulmaya yüz tutmuş yöresel yemeklerin görseller halinde sergilendiği Emine Göğüş Mutfak Müzesi’ne geçiyoruz. Müze gezimiz sonrasında, Gaziantep mutfağının meşhur lezzetlerinin tadına bakmak amacı ile öğle yemeğimizi almak için Aşina Restorana gidiyoruz. Yemek sonrasında, Tütüncü Hanına geçerek, eski yeraltı su dağıtım şebekelerinin insan eliyle açılmış kanallarının birleşme yerleri olan Kastelleri görüyoruz. Ardından, çarşı içinde bulunan Katmeci Zekeriya Usta’da katmerimizi yiyoruz ve yöresel alışverişlerimizi gerçekleştireceğimiz bakırcılar, yemeniciler, baharatçılar ve fıstıkçılar çarşılarında serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sonrasında, tarihi sultan 4. Murat a kadar dayanan, Antep'in simgelerinden Tahmis Kahvesine ulaşıyoruz. Burada içilen kahvelerin ardından Almacılar çarşısında, salça, kuru biber, baharat, Antep fıstığı ve baklava alışverişlerini yapabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Alışverişlerimiz sonrasında otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Sabah Kahvaltısı: Orkide Pastanesinde alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Aşina Restoranda alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Akşam Yemeği: Otelde alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Konaklama: 5* Otel
Tur Güzergâhı: Gaziantep Havalimanı – Gaziantep Şehir Merkezi

2. Gün: KELAYNAK ÜRETİM ÇİFTLİĞİ – HALFETİ TEKNE TURU – SAVAŞAN KÖYÜ – BEY MAHALLESİ – HASAN SÜZER KONUK EVİ- SEDEF KAKMA ATÖLYESİ

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında, Birecik’e hareket ediyoruz. Soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan, Kelaynak kuşlarının yurdu olan Birecik Kelaynak Kuşları Üretme Çiftliği’ ne uğrayıp görevliden kuşlar hakkında bilgi alıyoruz. Fotoğraflarımızı çektikten sonra, Anadolu'nun destansı nehri Fırat rehberliğinde Halfeti'ye varıyoruz. Fırat Nehri üzerinde yaklaşık 45 dakikalık bir tekne turu yapıyor, bu yolculuk esnasında Rum Kale ve Savaşan Köyü’nü hayranlıkla fotoğraflıyoruz. Tekne gezimiz sonrası, Gaziantep’e geri dönüyoruz. Yörem Restoran da alacağımız öğle yemeği sonrasında, Gaziantep’in geleneksel mimarisinin kısmen de olsa korunduğu, en eski mahallelerinden biri olan Bey Mahallesine gidiyoruz. Eski taş ve ahşap işlerinin en güzel örneklerini görebileceğimiz Antep evlerini bünyesinde barındıran sokakları gezerken tarihe tanıklık edeceğiz. Geçmişe dair yapacağımız bu gezi esnasında yorgunluğumuzu atmak için uğrayacağımız eski bir Ermeni konağında hem konağı fotoğraflarını alırken, yöreye özgü menengiç kahvelerimizi yudumlayacağız. Daha sonrasında, eski bir Antep evini müzeye dönüştüren Hasan Süzer Konuk Evine gidiyoruz. Yöresel yaşamı yansıtan eski eserlerin sergilendiği bu müze gezimiz ardından, Gaziantep’in ünlü baklavacılarından biri olan, Koçak Baklavaya gidiyoruz. Baklava tadımı sonrasında, yörenin en önemli el sanatlarından olan Sedef Kakma Atölyesi’nde sedef sanatı hakkında bilgilerimizi alıp, alışveriş imkânı sunuyoruz. İmam Çağdaş Restoranda alacağımız akşam yemeğinden sonra, Gaziantep Havaalanı’na hareket ediyoruz. Anadolujet 21:30 tarifeli uçağına biniyoruz ve Sabiha GökçenHavaalanına varıyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otelimizde açık büfe olarak alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Öğle Yemeği: Yörem Restoranda alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Akşam Yemeği: İmam Çağdaş Restoranda alınacaktır. Tur ücretine dâhildir.
Tur Güzergâhı: Gaziantep – Birecik – Halfeti - Gaziantep

OTEL DIŞINDA ALINACAK LEZZETLER

1.Gün Sabah Kahvaltısı ORKİDE PASTANESİ (Gaziantep)
Menü:
Peynir tabağı, Kırık Yeşil Zeytin, Söğüş tabağı, 4 Çeşit Reçel, Bal, Kaymak, Semsek, Haşlanmış Yumurta, Arap Köftesi, Yeşillik Tabağı, Nohut Piyazı, Patates Piyazı ve Sıcak Katmer.
1.Gün Öğle Yemeği AŞİNA RESTORAN (Gaziantep)
Menü:
Yuvalama, Gavurdağ Salatası, İçli Köfte, Lahmacun, Çiğköfte, Ali Nazik, Seçmeli Ana Yemek, Baklava, Meşrubat.
1.Gün (Gezi esnasında) Katmerci Zekeriya Usta Katmer Tadımı (Gaziantep)
2.Gün Öğle Yemeği YÖREM RESTORAN (Gaziantep)
Menü:
Yuvalama, İçli Köfte, Alinazik, Kapamalı Frik Pilavı, Sütlü Zerde Tatlısı.
2.Gün (Gezi esnasında) KOÇAK BAKLAVA (Baklava tadımı) (Gaziantep)
2.Gün Akşam Yemeği İMAM ÇAĞDAŞ RESTORAN (Gaziantep)
Menü:
Salata, Fındık Lahmacun, Fındık Alinazik
Karışık Kebap (Kuşbaşı, Adana, Patlıcan)
Karışık Baklava (Kare, Dolama, Şöbiyet)

ORKİDE PASTANESİ
1885 yılında kuşaktan kuşağa geçecek işletmenin temelleri atılan, Orkide Pastanesi, nesilden nesile geçen geleneğin birikimi ile büyümüştür. Asırlık deneyimlerini yeni bilgi ve teknolojik gelişmelerle birleştirerek, başarı çıtasını zirveye taşımışlardır.
Gaziantep’te insanların en önem verdiği öğün kahvaltıdır. Damak tadına düşkün olan yöre insanları yalnız peynir ve domates ile kahvaltı yapmazlar. İyi yapılan bir kahvaltı insanın güne zinde başlamasına yardımcı olur. Köy kahvaltısında mevsimlere göre; piyazlar (zeytin, yumurta, nohut, patates), börekler (semsek, sigara böreği, su böreği) kaymak çeşitleri, ev yapımı reçeller, yöresel taze peynir çeşitleri ve Gaziantep’e özgü yöresel dürüm ve peynirli ekmek çeşitleri ve en özelide Gaziantep kahvaltısının vazgeçilmezi Gaziantep fıstıklı ve sahan kaymaklı katmeri ile damağınızda unutamayacağınız lezzetler sunmaktadır.

AŞİNA RESTORAN
2004 yılından beri geleneksel Gaziantep Mutfağı yemekleri konusundaki tüm Türkiye’ye yayılan, yeşil rengin hâkim olduğu ve sade dizaynıyla göz dolduran Aşina Restaurant, 3 katlı binasıyla yalnızca Gaziantep’te değil birçok şehirlerde de beğeniyle yenilen Gaziantep mutfağının belli başlı yemeklerinin vazgeçilmez lezzetlerini en usta aşçıların ellerinden sizlere sunmaktadır.

YÖREM RESTORAN
Gaziantep’in unutulmaz lezzetlerinin tadarken, ortamı, rahatlatıcı havası ve çalınan sözsüz Türk sanat müziği eserleri daha çok ilginizi çekecektir. Havası ve ortamı ile gönlünüzü zenginleştirecektir.

İMAM ÇAĞDAŞ RESTORAN
İmam Çağdaş’ın tarihi 1887 yılına uzanır. Gaziantep’in en eski lezzet mekânı, İmam Çağdaş’ın efsanevi lezzetlerini Gaziantep’e yolu düşüp de tatmayan hemen hemen yok gibidir. Kalaylı bakır çanak içindeki ayranı kaşıkla içip, kebap ve baklavanın en dayanılmaz lezzetini zihninize kazıdıktan sonra, o güne kadar bildiğiniz tüm lezzetleri yeniden gözden geçirirsiniz. Ve bu mekân sonraki zamanlarda hep aklınızda kalır, sizi hep kendine çeker.

KOÇAK BAKLAVA
Baklava ustalarını küçük yaştan itibaren eğitmekte, adeta bir okul gibi çıraklıktan ustalığa bir eğitim süreci yaşatmaktadır.
İmal etmiş olduğu tüm ürünlerin siz tüketicilerine sürekli olarak aynı kalitede ulaşması için firma bünyesinde Gıda Mühendisi görev yapmaktadır. Ham maddelerin kendi mevsiminde toplanmasına, özenle seçilmesine ve taze olarak saklanmasına özen göstermektedir. Maharetli ustalarının ellerinden çıkan ürünler taş fırınlarda pişirilmekte ve doğal şeker şerbetiyle tatlandırılmaktadır. Lezzet ve kalite açısından Koçak Baklava standartlarına ulaştığı belirlenen ürünler tüketiciyle buluşturulmaktadır.